Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník

Ulice 28. října 873, 79001 Jeseník, www.ko.jesenik.com


 

Kytarový orchestr a sbor Zvonky oslavil 20 let činnosti

V sobotu 7. dubna 2018 v 15.00 hodin započal slavnostní koncert k 20. výročí založení dvou těles, která mají spolu mnoho společného. S pěveckým sborem Zvonky prožil Kytarový orchestr opravdu mnoho koncertů, výjezdů na soutěže, prožili jsme společná soustředění a koncertní turné v ČR i v zahraničí.

Nelze na jednom koncertu zahrát zdaleka všechny skladby, které jsme si během let připravili, nelze ani vzpomenout na všechny hráče a zpěváky, kteří ve sboru a orchestru zpívali a hráli. S p. uč. Annou Beťákovou a Mgr. Jiřím Svobodou jsme připravili program, který byl jakýmsi výběrem skladeb, které jsme měli a máme rádi. Zaznělo i několik premiér. Výkony muzikantů doplnily naše tanečnice pod vedením Martiny Kouřilové. Před zaplněným Kongresovým sálem Priessnitzových léčebných lázní Jeseník se nám hrálo velmi dobře.  Jsme rádi, že si s námi zazpívaly i některé bývalé zpěvačky (Zdeňka a Jana Beťáková, Adéla Veselá, Jana Ignačáková, Pavlína Anastázie Říhová, Natálie Gajdošová, Karolína Furmánková a Petra Kutláková). Řady Kytarového orchestru zase posílily Renáta Dobiášová (kytara) a Tereza Štramová (flétna).

Pěvecký sbor Zvonky byl založen v roce 1998 p. uč. Annou Beťákovou. P. učitelka měla zájemců o zpěv opravdu mnoho, tak spolu se Zvonky založila i sbor pro začínající malé zpěváky a zpěvačky Zvonečky. Sbory postupně získávaly mnoho zkušeností a úspěchů, spolupracovaly s mnoha tělesy (Dechový orchestr, Smyčcový orchestr, Flétnový soubor, Finský sbor Kirviset a další) a podívali se společně s Kytarovým orchestrem na spoustu festivalů (Slovensko, Polsko, Chorvatsko, Francie, Finsko).

Kytarový orchestr byl na počátku jen malý soubor dvanácti kytar, který založila p. uč. Carmen Langerová. Mladé kytaristy však společné hraní bavilo a tak p. učitelka postupně přijímala další hráče. Když po pěti letech činnosti předala taktovku p. uč. Václavu Dvořákovi, bylo jich na dvě desítky. Kytarový orchestr se zúčastnil několika soutěží (Pražské struny, Hradecké Guitarreando) a festivalů v ČR  i zahraničí. Postupně došlo i k rozšíření nástrojového obsazení. Přibrali jsme hráče na bicí, baskytaru, ukulele, akordeon, flétny. Jako sólisté s námi spolupracovalo mnoho hráčů ZUŠ i mimo ni (např. Vít Hanulík – mandolína, Jiří Svoboda – zpěv, Iva Vondrušková – pozoun, Vilém Juřena – akordeon, Tomáš Pohl – kytara, Španěl Manuel Alonso – kytara).

Děkujeme našim sponzorům a přispívatelům: Město Jeseník, AKRHK Praha, Autocampink Bobrovník, Spolek přátel umění, Foto Sylva Janhubová, Horský hotel Skiland, Zemědělské družstvo Jeseník, Czech product, Ekostavby HZ, Květinka Iris, MUDr. Jaroslav Novotný, Ladislav Lukeš a další.  

Děkujeme také panu zvukaři Jaromíru Staňkovi.

Více na www.ko.jesenik.com

 

Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník bude slavit 20 let od svého založení! Koncert k tomuto výročí se připravuje na duben 2018

V sobotu 7. dubna bude v kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní Jeseník živo. Od ranních hodin zde bude probíhat generálka na výroční koncert orchestru. A kdyby jen orchestru! Spolu s námi oslaví rovněž dvacáté výročí založení i pěvecký sbor Zvonky ZUŠ Jeseník. Koncert bude v 15 hodin a můžete se těšit na bohatý program: Kytarový orchestr, pěvecký sbor, tanečnice Kytarového orchestru, sólisty. Nenechte si ujít.
Vstupné - pouze dobrovolný příspěvek! 

 

 

Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník přijal pozvání do Opavy na další ročník festivalu "Kytarová Smršť"

Dopoledne se konal seminář pro učitele ZUŠ a odpoledne proběhly zkoušky pozvaných hudebníků. Kytarová smršť vyvrcholila koncertem, na kterém vystoupila se svým recitálem vynikající kytaristka Veronika Hrdová, vítěz národního kola kytarové soutěže ZUŠ Vít Pískovský a dva kytarové orchestry: Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník a Kytarový orchestr ZUŠ Václava Kálika Opava. Zazněly i dvě společné skladby všech zúčastněných kytaristů. Celá akce proběhla ve středu 7.června 2017 v kulturním domě Na Rybníčku v Opavě. Akci připravila p. učitelka a vedoucí Kytarového orchestru ZUŠ Opava Lenka Lebedová. 

 

 

Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník má 70 hráčů?

Přátelé, možná už jste si zvykli na to, že ne všemu můžete věřit. Pravdou jen tak napůl je i titulek mého článku. Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník má totiž přesně 35 hráčů. Pokud však přijdete v sobotu 8. dubna 2017 v 15 hodin do Kongresového sálu Priessnitzových léčebných lázní Jeseník na koncert, opravdu se dopočítáte 70 hráčů!  Hostem našeho koncertu bude totiž Kytarový orchestr ZUŠ Václava Kálika Opava. Nejdříve uslyšíte naše hosty se svým samostatným programem. Po krátké přestávce budeme hrát my, jeseničtí a na závěr připravujeme dvě společné skladby a to už opravdu bude znít 70 kytar.

Kytarový orchestr ZUŠ Václava Kálika Opava je „mladším bratříčkem“ našeho orchestru. Narodil se o celých 11 let později, než náš jesenický orchestr, totiž v roce 2009. A má se čile k světu. Jeho energická „maminka“ zakladatelka a dirigentka Lenka Lebedová vás o tom zcela určitě přesvědčí.

S Opaváky spolupracujeme již čtyři roky. V březnu 2013 jsme spolu vystoupili v Kongresovém sále poprvé. V dalších letech jsme se dvakrát sešli v Opavě na festivalu „Kytarová smršť“ a nyní si opět společně zahrajeme na deskách pódia Kongresového sálu Lázně Jeseník. Spolu s kytarami vystoupí náš tradiční host – Pěvecký sbor Zvonky pod vedením p. uč. Anny Beťákové.

Děkujeme našim sponzorům a přispívatelům: Město Jeseník, Priessnitzovy Léčebné lázně Jeseník, RHK&Partner, Czech Product, Zemědělské družstvo Jeseník, S. Janhubová, Lázeňská lékárna, MUDr. J. Novotný, JUDr. Kuželová, p. Mikulecký, Květinka Iris, Horský hotel Skiland Ostružná, Autodoprava R. Látal, Vesa, Elektro moto servis L. Lukeš, Halen, Autocamping Bobrovník a Stavpur.

 

Nový školní rok 2016-2017 je tady

Prázdniny máme za sebou, léto už se překulilo do podzimu a nám začíná další školní rok a s ním první zkoušky po prázdninové pauze. Chvíli trvá než orchestr zase zapadne do starých kolejí, ale jedna, dvě zkoušky a zase jsme tam, kde jsme v červnu skončili a vyhlížíme první koncert v novém školním roce. Ten odehrajeme v lipovském Národním domě v pátek 14. října. Pak nás čeká v polovině listopadu již tradiční soustředění na Ostružné. Intenzivní zkoušky dokáží vždy udělat velký skok v sehranosti orchestru a společně strávený čas zase utužit partu. Třídenní úsilí pak zkusíme prodat v závěru soustředění v pátek 18. listopadu v sále hotelu Skiland. Po soustředení zakončíme kalendářní rok řadou tří koncertů - 8. prosince na třídní koncertu Václava Dvořáka, 9. prosince na adventním koncertě v Javorníku a 18. prosince na adventním koncertě v jesenickém evangelickém kostele. Toť naše plány do konce roku 2016. Doufáme, že se na mnoha z nich potkáme.

Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník na Slovensku

Ve dnech 21-26. 6. 2016 byste těžko hledali v Jeseníku hráče Kytarového orchestru. Vydali jsme se na slovenskou Oravu, kde jsme měli naplánovaný pobyt v Oravskej Polhore a dva koncerty v okolí. Tento kraj je velmi zajímavý svou velkou dudáckou tradicí, chovem ovcí, je to kraj vynikajících sýrů a obyčejných lidí s otevřeným srdcem.  První koncert jsme měli v Námestove, což je město ležící na břehu Oravské přehrady, která je největší vodní plochou Slovenska. Druhý koncert byl v Oravskej Polhore, kde jsme si zahráli ve spolupráci s dudáckým (slovensky gajdošským) cechem. Slovenští gajdoši zahráli a zazpívali své lidové písně, my jsme předvedli svůj program, který jsme doplnili zpěvem některých členů sboru Zvonky pod vedením p.uč. Mgr Jiřího Svobody. Nechyběly ani naše milé tanečnice, které má na starost Mgr. Renáta Dobiášová. Další den jsme se zúčastnili Pálení svatojánské vatry, ochutnali jsme tradiční halušky a další speciality. Domů jsme si odvezli vzpomínky na krásných slunečních šest dní na Oravě a několik cenných nových přátelství.

Chtěl bych poděkovat manželům Vorčákovým za skvělou péči o naše tělesné schránky, Gajdošskému cechu Oravská Polhora za čas, který nám věnovali a samozřejmě našim milým sponzorům a přispěvatelům:

Spolek přátel umění, Město Jeseník, AKRHK s.r.o., Zemědělské družstvo Jeseník, Autocampink ing. Jaromír Bubík, p. Jaroslav Mikulecký, Czech Product cz s.r.o., MUDr. Jaroslav Novotný, Horský hotel Skiland Ostružná, JUDr. Kuželová, Autodoprava Břetislav Látal s.r.o., Vesa s.r.o., Elektro moto servis Ladislav Lukeš a Halen s.r.o., Lázeňská lékárna s.r.o., Stavpur s.r.o.

Další foto zde.

 

Zlaté pásmo pro Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník

Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník může slavit. Zúčastnil se národní soutěže Hradecké Guitarreando 2016, ve které se mu podařilo získat skvělé ocenění. V sobotu 21. května v ranních hodinách vyjel autobus hudebníků do Hradce Králové na celonárodní soutěžní setkání Kytarových orchestrů z celé republiky. K večeru stejného dne jsme mohli do Jeseníku posílat radostné esemesky: „Máme zlatou!“

Tato ojedinělá akce se konala naposledy před osmi lety.  Proto jsme si soutěž nechtěli nechat ujít. Soutěži předcházely četné a náročné zkoušky orchestru. Zapojili jsme do soutěže také náš pěvecký sbor ZUŠ Jeseník Zvonky, kterému patří naše velké poděkování a nutno říci, že Zlaté pásmo je také skvělou vizitkou pro vybrané členky sboru a jejich uměleckou vedoucí p. uč. Annu Beťákovou. Mé poděkování patří kolegům učitelům Antonínu Slámkovi a Barboře Uhlířové za organizační pomoc a Městu Jeseník za podporu finanční. 

Foto zde. Záznam koncertu zde.  

 

Lázeňské koncerty Kytarového orchestru ZUŠ Jeseník

Na jaře 2016 čekala Kytarový orchestr ZUŠ Jeseník tři vystoupení v Lázních Jeseník. Dva koncerty jsme odehráli v hotelu Priessnitz (4.3.2016 a 5.5.2016). Významným dnem byl pátek 8. dubna 2016, na který jsme měli naplánovaný koncert v Kongresovém sále Lázní Jeseník. Koncert začínal v 19 hodin a před zcela zaplněným hledištěm vystoupil Kytarový orchestr s novými i staršími skladbami a četnými hosty. Na úvod koncertu řekl několik milých slov p. primář MUDr. Jaroslav Novotný, po něm už si převzal slovo bývalý člen našeho orchestru a známý jesenický muzikant Vít Hanulík, který koncert konferoval.

Jdou kytary a akordeon spojit v jeden celek? Na tuto pomyslnou otázku se vám pokusil odpovědět Vilém Juřena. Navštěvuje naši ZUŠ na dva nástroje – kytaru a akordeon. Na oba nástroje najednou zatím hrát neumí, ale společně s Kytarovým orchestrem mu to šlo dobře. Poděkování patří také jeho p. učitelce Heleně Štěpánové. Pěvecký sbor ZUŠ Jeseník Zvonky – to je host, bez kterého bychom si koncerty orchestru dokázali jen těžko představit. Také letos s námi zpíval pod vedením p. uč. Anny Beťákové a Jiřího Svobody. Občas se na koncertech Kytarového orchestru objevují i tanečnice. Letos se představily v nové skladbě Salsa for Rennie, jejíž choreografii i nácvik připravila zkušená hráčka orchestru a učitelka tance Renáta Dobiášová. Tomáš Pohl, dlouholetý hráč 1. kytary a student brněnské konzervatoře nám zahrál část svého maturitního programu. Sólová kytara mu před časem učarovala a má velké plány do budoucna. Věříme, že ho ještě v rámci koncertů Kytarového orchestru uslyšíte.

Poděkování patří mistru zvuku Jaromíru Staňkovi, členům Ukulelebandu Jeseník, Spolku přátel umění a p. Františku Surmíkovi. Finančně (a někteří také svou přítomností na koncertě) nás podpořili tito sponzoři a přispívatelé: Město Jeseník, AKRHK s.r.o., Zemědělské družstvo Jeseník, Autocampink ing. Jaromír Bubík, p. Jaroslav Mikulecký, Czech Product cz s.r.o., MUDr. Jaroslav Novotný, Horský hotel Skiland Ostružná, Květinka Iris, JUDr. Kuželová, Autodoprava Břetislav Látal s.r.o., Vesa s.r.o., Elektro moto servis Ladislav Lukeš a Halen s.r.o.

A nyní ještě krátký pohled do budoucna: V sobotu 21.5.2016 jedeme na soutěž Kytarových orchestrů „Hradecké Guitarreando“ (Hradec Králové – ZUŠ Střezina) a koncem června na soustředění a koncerty do Oravské Polhory a Námestova (Slovensko) Držte nám palce!

Video z koncertu zde.

 

    

Rozbíhá se nový školní rok 2015-2016

V září se rozběhl další školní rok. Co nás letos čeká a nemine?

Určitě spousta zkoušek, na kterých budeme pilovat staré a učit se nové skladby. V listopadu se vydáme jako již tradičně na soustředění na Ostružnou, kde nás kromě zkoušení čeká činnost dnes moderně zvaná "teambuilding", tedy stmelování kolektivu při společenských hrách, bowlingu, fotbalu, koupání v bazénu či prohlídce muzea hudebních nástrojů. A aby hudby nebylo přes den dost, tak při večerech také s kytarou a zpěvníky v rukou. Na závěr soustředění nás čeká první koncert v letošním školním roce a to konkrétně v hotelu Skiland. Dále si zahrajeme na několika dalších koncertech, nejvýznamnější bude jako každoročně výroční koncert Kytarového orchestru, který se bude konat na jaře roku 2016.

 

 

Zahraniční výjezd, tentokrát do Francie

19. července se Kytarový orchestr spolu s Pěveckým sborem Zvonky vydal směrem na jih, na slunnou Francouzskou riviéru, konkrétně do městečka Port Grimaud, které se nachází několik kilometrů od světoznámého St. Tropez. Hlavním cílem byly dva koncerty v Port Grimaud. Jeden z nich se odehrál v místním kostele v rámci mše, kterou sloužil farář, který shodou okolností pochází z Polska. Posluchači odcházeli nadšeni, k čemuž přispěla také skvělá akustika kostela, která dodala vystoupení novou dimenzi. Druhé vystoupení se odehrálo jen pár kroků od pláže v rámci Evropských dní hudby.

Během dopoledních hodin jsme se věnovali zkouškám, samozřejmě zbyl i čas na koupání v moři, výlety, návštěvu přístavu a na zábavu. V rámci dvou výletů jsme se podívali do St. Tropez, kde jsme si prošli město, projeli lodí a podívali k četnické stanici, která se právě přestavuje na muzeum. Druhý výlet směřoval do největšího kaňonu v Evropě - Grand canyon du Verdon. Úchvatný zážitek doplnilo koupání v jezeře sv. Kříže, malebné městečko Moustiers Sainte Marie a návštěva levadulových polí. Celá akce se tedy vydařila a všichni jsme se vrátili zpět domů v pořádku a plni silných dojmů z týdne plného hudby a sluníčka. K tomu také přispěli vedoucí - Václav Dvořák, Anna Beťáková, Jitka Moková a Jiří Svoboda, za což jim patří velké díky, stejně tak jako našim sponzorům, kteří na naši výpravu přispěli.

  St. Tropez

 

 

Konec roku 2014/2015

Před pár dny nám již začaly prázdniny. Je tedy čas na krátké bilancování letošního školního roku.

Jako je již tradicí v posledních letech, tak jsme ze začátku školního roku absovovali soustředění v Ostružné, na kterém se vždy sehráváme po dvouměsíční prázdninové pauze a kde dopilováváme skladby starší a začíná zkoušet skladby nové. Závěr soustředění jsme jako již tradičně zakončili koncertem v Hotelu Skiland.

13. března v pátek přišel jako každý rok vrchol našeho celoročního snažení a to výroční koncert Kytarového orchestru. Společně s námi si zazpíval Pěvecký sbor Zvonky pod vedením pí.uč.Beťákové, hlavním hostem koncertu byl Vítek Hanulík - bývalý člen orchestru, hráč na mandolínu a nyní již pan učitel. Vítek si zahráli několik skladeb s námi a poté i se svým spoluhráčem s kapely Křeni Ondřejem Kozákem - bluegrassovým kytaristou a houslistou. Na závěr také vystoupily tanečnice Kytarového orchestru pod vedením Kláry Drgáčové.

V květnu jsme se, stejně jako loni, zúčastnili přehlídky kytarových orchestrů Kytarová smršť v Opavě, na kterém si zahrály mimo nás orchestry z Frýdku-Místku, Opavy a polské Glubčice (video). V Česku je kytarových orchestrů jako šafránu, ale přesto jsme se znovu přesvědčili, že ten jesenický mezi nimi vyniká. Ostatní orchestry pojímají svůj repertoár a složení orchestru spíše klasicky. Jesenický orchestr naopak sází na velkou zvukovou barevnost svého tělesa (kromě kytar můžete slyšet ukulele, 12-strunnou kytaru, sopránovou kytaru, příčné flétny, pozoun, cajon, djembe a další perkuse). Samozřejmě i spolupráce s pěveckým sborem dodává vystoupení další rozměr - zpěv se ke kytarám přirozeně hodí. Do repertoáru se snažíme zařadit všechny možné žánry - od klasické hudby, blues, latinsko-amerických skladeb až po populární a filmovou hudbu či gospely.  

Poslední akcí letošního roku bylo letní soustředění na Francouzské riviéře. Během zájezdu jsme absolvovali dva koncerty v Port Grimaud (Evropské dny hudby), pilovali skladby z našeho repertoáru a také jsme nezapoměli na - v moderní řeči řečeno - teambuilding. Z Francie jsme se vrátili na konci června - rovnou vstříc dvouměsíčním prázdninám!

Po prázdninách zase na slyšenou :)   

Podporují nás

naše domovská ZUŠ

 

naše fotografka

 

náš tvůrce stránek

 

 

 

Město Jeseník

Zemědělské družstvo Jeseník

Autocampink ing. Jaromír Bubík

MUDr. Novotný

Horský hotel Skiland

Květinka Iris

Elektro moto servis Ladislav Lukeš

Ekostavby HZ, a.s.

Provozováno CMS / E-shop (c)2018 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies